This website may not work correctly in Internet Explorer. We recommend switching to a more secure modern web browser such as Microsoft Edge which is already installed on your computer.

View this website in Edge.

COVID-19 update

Impacts and changes to Council services from 31 Jan

Get to know your Councillors

Paul Shaw

Mayor

Mobile: 0409 292 629

Elected: 18 October 2021
Term expires: October 2025

Memberships

  • Audit Committee
  • Safety and Security Community Advisory Group
  • Community Citizen of the Year Committee
  • Community Partnership Program Assessment Panel
  • Safety and Security Interagency Working Group
  • Delegate - WALGA Central Zone Committee
  • Deputy - Grove Library Management Committee

Georgie Carey

Deputy Mayor

Mobile: 0421 644 599

Elected: 18 October 2021
Term expires: 18 October 2025

Memberships

  • Audit Committee
  • Underground Power Advisory Group
  • Safety and Security Community Advisory Group
  • Community Partnership Program Assessment Panel
  • Safety and Security Interagency Working Group
  • Development Assessment Panel
  • Delegate - Grove Library Management Committee

Zenda Johnson

Councillor

Mobile: 0424 833 179

Elected: 19 October 2019
Term expires: 21 October 2023

Memberships

  • Deputy - Audit Committee
  • Community Citizen of the Year Committee
  • Development Assessment Panel
  • Deputy - WAPC led Western Suburbs Working Group

Andrew Maurice

Councillor

Mobile: 0410 642 660

Elected: 19 October 2019
Term expires: 21 October 2023

Memberships

  • Chairperson - Underground Power Advisory Group
  • Community Partnership Program Assessment Panel
  • Development Assessment Panel
  • Deputy - WALGA Central Zone Committee
  • Delegate - Western Metropolitan Regional Council (WMRC)
  • Delegate - WAPC led Western Suburbs Working Group
  • Delegate - Metropolitan Regional Road Group (MRRG) – Western Sub Group

Andrew Baird

Councillor

Mobile: 0412 744 195

Elected: 19 October 2019
Term expires: 21 October 2023

Memberships

  • Audit Committee
  • Underground Power Advisory Group
  • Delegate - WALGA Central Zone Committee

Josh Allsop

Councillor

Mobile: 0428 302 586

Elected: 17 October 2021
Term expires: 18 October 2025

Memberships

  • Underground Power Advisory Group
  • Safety and Security Community Advisory Group
  • Safety and Security Interagency Working Group
  • Deputy - Metropolitan Regional Road Group (MRRG) – Western Sub Group

Robert Nash

Councillor

Mobile: 0412 994 240

Elected: 17 October 2021
Term expires: 18 October 2025

Memberships

  • Audit Committee
  • Underground Power Advisory Group
  • Deputy - Western Metropolitan Regional Council
  • Delegate - Development Assessment Panel